همه چیز درباره کریستال

کریستال چیست ؟
در معنای لغت : واژه کریستال کاملا مشابه بلور به معنی ماده است که ذرات تشکیل دهنده آن با نظم در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند. اما معنی که در بازار و بین مردم برای ظروف کریستال شناخته شده است

در واقع شیشه سرب دار(LeadCrystal) می باشد. میزان اکسید سرب متغیر است و در بهترین حالت به ۲۴ درصد میرسد که دلیل سنگین وزن بودن محصولات کریستال همین ماده در آن است.

از دیگر خصوصیات این نوع محصولات درخشندگی بیشتر انها است.

با توجه به اینکه ۲۴ درصد از این محصول را اکسید سرب تشکیل داده این نوع ظروف سنگین تر هستند نسبت به شیشه.
کریستال یا شیشه کریستال، شیشه سرب داری است که در ترکیبات آن، اکسید سرب وجود دارد. خصوصیات اصلی آنها، درخشندگی و ظاهر شفاف است. شاید دلیل این نام گذاری هم شباهت آنها به کریستال کوارتز باشد. در واقع شیشه‌ای که دارای بیش ۲۴ درصد اکسید سرب در وزن خود باشد را کریستال می‌نامند. در برخی از کریستال‌ها هم از دیگر اکسید‌ها استفاده می‌کنند ولی هیچکدام درخشندگی اکسید سرب را ندارند. ترکیب اکسید سرب با شیشه، خصوصیات مهمی را به همراه دارد که همانطور که گفتیم یکی از آنها شفافیت و درخشندگی کریستال است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم کریستال این است که سختی کمی دارند و برای همین بسیار خوب تراش می‌خورند. از این رو برای تولید و ساخت ظروف تزیینی بسیار مناسب هستند.

بلور چیست ؟
بلور هم مانند کریستال در لغت همان معنای گفته شده را دار. اما منظور محصولاتی هستند در ان ها از اکسید سرب خبری نیست، کمی درخشندگی محصول کم تر و وزنی بسیار سبک تر نسبت به حجم ظرف دارند.

بیشترین محصولات بلوری برای کشور چین هستند که مشابه کریستال چک و یا سایر محصولات با کیفیت تولید می شود ، این تشابه کاملا سطحی هست و از نظر کیفیت با هم بسیار متفاوت هستند ، البته قیمت هم بسیار متفاوت هست و باید منصفانه نظر داد ، محصولات بلور در حد قیمت خود خوب هستند.

کریستالین :
کریستالین ، نوعی دیگر از محصولات هستند که در ترکیب خود اکسید سرب را دارد اما درصد سرب کمتر از ۲۴ درصد است ، معمولا درصد اکسید سرب در این نوع ظروف حدود ۱۲ درصد است. دلیل ساخت محصولات کریستالین و کریستال لایت برخی قوانین است که به تازگی ایجاد شده و استفاده از ظروف  کریستال در مورد بعضی از نوشیدنی ها و موادی مانند ترشی منع کرده  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ارتباط با پشتیبانی فروش